Solingen katliamında ikinci suç duyurusu… “Evlerin altına yanıcı madde döküldü”

Geçen Mart ayında Bulgaristan Türk’ü vatandaşın yaşamını yitirdiği Solingen kundaklama faciasında ailelerin avukatı Adnan Menderes Erdal yeni bir suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, yangından ağır yaralı kurtulan Ayşe Kostanicheva’nın tedavi altında bulunduğu hastanede verdiği ifadesinde ‘binanın kundaklanmasından kısa bir süre önce daire kapılarının altından evlerine yanıcı madde döküldüğü’ hususuna yer verildi.

‘ÇIĞLIKLARLA UYANDIK’

Karar gazetesinin haberine göre Ayşe Kostanicheva ifadesinde “Biz yukardaki ölen kuzenlerimizin seslerine, bağrışmasına uyandık. Dumanları gördük, yandığımızı anladık. Yatak odamızın kapısını açtık. Kaçmak için oradaki küçük koridorda kayıp düştük. Yerler ıslaktı. Yere düşmemizle ayaklarımız bu sıvının etkisi ile alev aldı, yeniden yatak odasına geri döndük” dedi.

Bu ifadenin ardından Alman makamların ‘şahsi’ olarak dile getirdiği ‘ev sahibine kızılıp binanın yakıldığı’ tezi yetersiz kaldı.

Avukat Adnan Menderes Erdal bu kapsamda ikinci suç duyurusunun ekine binanın yıkılmaması gerektiğine dair mühendis Alexander Fischmann’ın bilirkişi raporunu da ekleyerek binadaki inşaat çalışmalarının durdurulmasını talep etti.

VATANDAŞLARIN ÖLDÜĞÜ ÇATIYA MÜDAHALE

Ailenin avukatı Adnan Menderes Erdal, iki basın mensubu ile olay yerine geldi. Olay yerine geldiklerinde binanın giriş kapısının söküldüğünü ve binada çalışanların olduğunu fark eden Erdal, içeride bulunan işçilerin 4 vatandaşın öldüğü çatı katına fiziki müdahalede bulunduğunu tespit etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir